Twój Partner w Biznesie

Menu
Dla mediów
4 października 2019, 13:07

Poznaj historię Krakowa od kuchni

Poznaj historię Krakowa od kuchni

Kaczka po krakowsku, kasza Anny Jagiellonki, gefilte fish, kanapka z jajkiem i śledziem… – to tylko kilka potraw z oferty, przygotowanej dla gości przemierzających krakowski szlak kulinarny. W ramach programu Polskie Skarby Kulinarne w wybranych lokalach mieszkańcy i turyści mogą wybrać się na wędrówkę po bardziej i mniej znanych smakach lokalnej kuchni. Patronat honorowy nad programem objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Kuchnia Krakowa przez lata podlegała wpływom różnych kultur. Można doszukać się elementów kuchni staropolskiej, żydowskiej, niemieckiej, ale także włoskiej czy austro-węgierskiej. Mnogość smaków dawnej stolicy Polski przypomina MAKRO Polska wraz z 16 czołowymi, krakowskimi szefami kuchni. Podczas cyklu spotkań i warsztatów odtworzyli dawne receptury, które właśnie pojawiły się w kartach dań ich lokali. Mieszkańcy i turyści mogą wybrać się na wędrówkę po bardziej i mniej znanych smakach lokalnej kuchni. Oprócz poznania historii i zwyczajów danego regionu, przemierzając szlaki kulinarne, spróbują oryginalnych dań w nowoczesnej interpretacji.

 

– Na szlaku krakowskim znajdziemy wiele dań. Z jednej strony możemy zjeść fine diningowo podane gęsi szyjki w restauracji Biała Róża, a z drugiej warto udać się do Handelka przy Starym Kleparzu i spróbować niezwykle smacznych kanapek w stylu slow foodowym – wyjaśnia Magdalena Figurna, rzecznik prasowy MAKRO Polska. Próbując również m.in. kaczki po krakowsku, kaszy Anny Jagiellonki czy gefilte fish oraz Matejko Liptauer, goście mogą przeczytać ciekawostki na temat Krakowa. – To są historie od czasów królowej Bony, kończąc na tzw. fajfach, czyli spotkaniach przy herbacie czy wspomnieniach Marii Estreicherówny o tym, jak podczas jednego spotkania jedzono pięć rodzajów tortów – podsumowuje Magdalena Figurna.

 

Odświeżeniem tradycyjnych krakowskich receptur zajęli się wiodący szefowie kuchni:

Grzegorz Fic, szef kuchni restauracji Albertina Restaurant & Wine;

Łukasz Cichy, szef kuchni restauracji Biała Róża;

Jan Baran, szef kuchni restauracji Pod Baranem;

Grzegorz Janus i Dawid Jagodziński, szefowie kuchni restauracji Kogel Mogel;

Krzysztof Żurek, szef kuchni restauracji Trzy Rybki w Hotelu Starym;

Robert Żmuda, szef kuchni restauracji Gościnna Chata;

Michał Budek, szef kuchni restauracji W Starej Kuchni;

Janusz Fic, szef kuchni restauracji w hotelu Dwór Sieraków w Dobczycach;

Sebastian Bigaj, szef kuchni restauracji Awiw;

Jan Filipczyk, szef kuchni restauracji Cichy Potok;

Paweł Banach, szef kuchni restauracji Stodoła 47;

Rafał Ruszało, szef kuchni restauracji Piwnica Wolnica;

Marek Widomski, szef kuchni restauracji Introligatornia Smaku;

– Szef kuchni restauracji Handelek;

Sebastian Pyrak, szef kuchni restauracji Folk;

Miłosz Kowalski, szef kuchni restauracji MAK Bread & Coffee i restauracji Halicka Eatery & Bar w Hotelu Puro.

 

Podążając szlakiem i próbując dań z historią, można wziąć udział w konkursie. Wystarczy zrobić zdjęcie dania i wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z oznaczeniem #polskieskarbykonkurs. Już jedno zdjęcie gwarantuje nagrodę! Lista restauracji, zasady konkursu oraz informacje o nagrodach znajdują się na stronie www.polskieskarby.pl.

 

Konsumenci mogą również oddać głos na najlepszą restaurację biorącą udział w programie. Biorąc pod uwagę smak dania, obsługę oraz atmosferę na stronie programu mogą ocenić ją w skali od 1 do 5. Lokale, które zdobędą największą średnią liczbę głosów, otrzymają tytuł Najlepszej Restauracji programu Polskie Skarby Kulinarne.

 

Mecenasem programu jest sieć hurtowni MAKRO Polska. Patronat honorowy nad programem objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. Lista lokali biorąca udział w szlaku kulinarnym dostępna jest na stronie www.polskieskarby.pl. Już wkrótce w ramach akcji będzie można przemierzać także szlaki kulinarne Trójmiasta i Pomorza oraz Wrocławia i Dolnego Śląska.

 

Celem programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez MAKRO Polska, jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju. Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart. 

Kontakt dla mediów

Magdalena Figurna
Magdalena Figurna
Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej
MAKRO Cash & Carry Polska