Twój Partner w Biznesie

Menu
Dla mediów
4 października 2019, 14:06

Podążaj szlakiem kulinarnym Warszawy

Podążaj szlakiem kulinarnym Warszawy

Co łączyło warszawską bombę owocową z pogromcami Enigmy? Skąd wzięła się syrenka w herbie Warszawy? Jakie kultowe piosenki powstały przy stoliku w Mozaice? Te i inne historie można odkryć przemierzając szlak kulinarny Warszawy. W ramach programu Polskie Skarby Kulinarne w wybranych lokalach mieszkańcy i turyści mogą rozsmakować się w tradycji i poznać polską historię od kuchni. Partnerem akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Na mapie kulinarnego szlaku Warszawy znalazło się 17 restauracji, w menu których pojawiły się historyczne potrawy w nowoczesnej interpretacji. Dania stworzone przez szefów kuchni są wyjątkowym połączeniem tradycji z nowoczesnością. W kartach dań lokali pojawiły się zinterpretowane na nowo, zapomniane już receptury z książek Marii Ochorowicz-Monatowej, Lucyny Ćwierczakiewiczowej czy zapisków szefów kuchni hotelu Europejskiego.

 

– Warszawa jest drugim, po Zakopanem, miastem, w którym uruchomiliśmy szlak kulinarny. Wraz z stołecznymi szefami kuchni zabieramy gości na wędrówkę po mniej i bardziej znanych lokalnych smakach – mówi Magdalena Figurna, rzecznik prasowy MAKRO Polska. Goście próbując m.in. flaków po warszawsku, nóżek w galarecie, kurczaka po polsku, barszczu czerwonego z rurą czy bomby owocowej, mogą przeczytać ciekawostki na temat Warszawy – dodaje.

 

Odświeżeniem tradycyjnych warszawskich receptur zajęli się wiodący szefowie kuchni:

- Jakub Jańczyk, szef kuchni restauracji Maryensztadt Craft Beer & Food; 

- Vinh Quang Tran, szef kuchni restauracji Tran Tran;

- Jarosław Szpakowski, szef kuchni restauracji Pyzy Flaki Gorące;

- Barbara Tobiasz, szef kuchni restauracji Pod Samsonem;

- Flavia Borawska, szef kuchni restauracji Opasły Tom;

- Szef kuchni teatru Och-Teatr;

- Wojciech Pasikowski, szef kuchni restauracji Oberża Pod Czerwonym Wieprzem;

- Paweł Zieliński, szef kuchni Cukierni Miodowa Cafe;

- Damian Nalazek, szef kuchni restauracji Lalka Freta;

- Sebastian Zeger, szef kuchni restauracji w hotelu Indigo;

- Małgorzata Marchewka, szef kuchni restauracji Folk Gospoda;

- Rafał Równy, szef kuchni restauracji Enoteka;

- Michał Szcześniak, szef kuchni restauracji Elixir by Dom Wódki;

- Szef kuchni restauracji Charlotte Menora;

- Piotr Wil, szef kuchni restauracji Boston Port;

- Marek Maternowski, szef kuchni restauracji Bagatela 12;

- Krzysztof Olejnik, szef kuchni restauracji Cafe Mozaika.

 

Podążając szlakiem i próbując dań z historią, można wziąć udział w konkursie. Wystarczy zrobić zdjęcie dania i wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z oznaczeniem #polskieskarbykonkurs. Już jedno zdjęcie gwarantuje nagrodę! Lista restauracji, zasady konkursu oraz informacje o nagrodach znajdują się na stronie www.polskieskarby.pl.

 

Konsumenci mogą również oddać głos na najlepszą restaurację biorącą udział w Szlaku. Biorąc pod uwagę smak dania, obsługę oraz atmosferę na stronie programu mogą ocenić ją w skali od 1 do 5. Lokale, które zdobędą największą średnią liczbę głosów, otrzymają tytuł Najlepszej Restauracji programu Polskie Skarby Kulinarne.

 

Lista lokali biorąca udział w szlaku kulinarnym dostępna jest na stronie www.polskieskarby.pl. Już wkrótce w ramach akcji będzie można przemierzać także szlaki kulinarne Trójmiasta i Pomorza oraz Wrocławia i Dolnego Śląska.

 

Mecenasem programu jest sieć hurtowni MAKRO Polska. Partnerem akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Celem programu Polskie Skarby Kulinarne, prowadzonego przez MAKRO Polska, jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju. Projekt obejmuje m.in. materiały edukacyjne i warsztaty kulinarne, podczas których szefowie kuchni, kucharze i restauratorzy poszerzają swoją wiedzę, odkrywają historyczne receptury i uczą się je interpretować, by móc wprowadzić je do restauracyjnych kart. 

Kontakt dla mediów

Magdalena Figurna
Magdalena Figurna
Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej
MAKRO Cash & Carry Polska