Twój Partner w Biznesie

Menu
Dla mediów
2 sierpnia 2023, 10:21

Sezonowość i lokalność w kuchni roślinnej

Z roku na rok kuchnia wegańska i wegetariańska zyskują na znaczeniu. Jest to stale rozwijający się trend. Największym zainteresowaniem cieszą się mięsne zamienniki na bazie soi lub grochu w połączeniu z azjatyckimi smakami.

 

Żyjemy w czasach, w których świadomość negatywnego wpływu masowej produkcji na środowisko naturalne jest na bardzo wysokim poziomie. Na popularności zyskuje kuchnia wegetariańska i wegańska.

 

Jak podkreśla Jakub Kowalczyk, szef kuchni w Akademii Inspiracji MAKRO w Krakowie: „Wykorzystywanie w kuchni sezonowych warzyw i owoców wzmacnia smak potraw oraz wpływa korzystnie na środowisko. Warto również wziąć pod uwagę lokalne składniki i regionalne dania. Ich stosowanie jest nie tylko ekologiczne, ale zachęca także do odkrywania unikalnych smaków i tradycji kulinarnej danego regionu.”

 

Powrót do korzeni

 

Podróże smakowe należy rozpocząć od powrotu do korzeni. Kuchnia wegańska i wegetariańska to dieta opierająca się na spożywaniu roślin. Wiele jest pełnych smaku i aromatu składników, o których zapomniano z biegiem lat.  

 

Latem polskie warzywa stanowią doskonałą alternatywę dla mięsa roślinnego w kuchni wegetariańsko-wegańskiej. Ogrody obfitują w świeże warzywa, które można wykorzystać w różnorodnych i smacznych potrawach, tak jak na przykład: młoda kapusta, ogórki małosolne, cukinia, kalarepa, młode ziemniaki, pomidory, fasolka szparagowa czy różnego rodzaju sałaty – wskazuje Jakub Kowalczyk.

 

Polskie lato obfituje również w owoce, między innymi: borówki, maliny, truskawki i wiśnie, które są doskonałym składnikiem sałatek, dań głównych, deserów, smoothie czy domowych lodów.

 

Zastosowanie letnich warzyw i owoców umożliwia przygotowanie smacznych posiłków w kuchni wegetariańsko-wegańskiej, opartej na lokalnych i sezonowych składnikach. Dzięki temu można cieszyć się bogactwem smaków i różnorodności, jednocześnie promując kulturę i dziedzictwo kulinarne danego regionu.

 

Jedzenie sezonowe jest również korzystne ze względu na wartości prozdrowotne. Zdaniem dietetyków wybór owoców i warzyw to idealny sposób na zbilansowaną dietę oraz zdrowy tryb życia. Produkty te mają największą wartość odżywczą w danym sezonie, są źródłem witamin A,C oraz B, antyoksydantów i błonnika, który pozytywnie wpływa na przemianę materii, jak również innych składników takich jak: flawonoidy czy karetonoidy, które m.in. zwiększają odporność organizmu i przeciwdziałają dolegliwościom układu krążenia.

 

Kuchnia wegetariańsko-wegańska oferuje szeroki wybór składników i kombinacji, dzięki stosowaniu lokalnych, sezonowych produktów i odwołaniu się do tradycji kulinarnej. To pozwala na tworzenie smacznych i zrównoważonych posiłków, które są przyjazne dla środowiska i pasują do roślinnego stylu życia.

 

Załączniki

Warzywa.jpg
Warzywa.jpg
Warzywa.jpg
rozmiar: 313.0 kB
typ: .jpg

Kontakt dla mediów

Magdalena Figurna
Magdalena Figurna
Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej
MAKRO Cash & Carry Polska